HERKES İÇİN KALİTELİ BİR YAŞAM

Anasayfa | Memnuniyet İndeksleri | Sosyal Donatılar

İstanbul halkının, kentin sağlık, eğitim, sosyal, kültürel, rekreasyon alanlarından ve boş zamanları değerlendirmeye yönelik olanaklarından ne ölçüde yararlandıkları ve sosyal donatı alanlarından genel olarak ne derecede memnun oldukları değerlendirilmektedir.

 

Sağlık Memnuniyet İndeksi

Çalışma kapsamında İstanbul’da yaşayanların kişisel sağlıklarından ve yakın çevrelerindeki sağlık kuruluşlarından genel olarak memnuniyetleri sorularından elde edilen verilerden yararlanılarak “Sağlıktan memnuniyet indeksi” oluşturulmuştur. 

Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Esenler, Fatih, Beşiktaş ve Sarıyer ile Anadolu yakasında Kadıköy, Maltepe, Ataşehir ve Ümraniye memnuniyetin en yüksek görüldüğü bölgelerdir.

 

Rekreasyon Alanları Kullanım İndeksi

Çalışma kapsamında kent parklarına ve mahalle parklarına genellikle ne sıklıkta gidildiği sorularından elde edilen verilerinden yararlanılarak “Rekreasyon alanları kulanım indeksi” oluşturulmuştur.  

Avrupa yakasında Çatalca, Büyükçekmece, Arnavutköy, Eyüp (kuzeyi), Bakırköy, Bayrampaşa ve Kağıthane ile Anadolu yakasında Sancaktepe, Adalar, Beykoz ve Şile’de kullanım oranının daha düşük seviyede olduğu bölgelerdir.

 

Rekreasyon Alanlarından Memnuniyet İndeksi

Çalışma kapsamında semtteki park, spor ve çocuk oyun alanlarından memnuniyet sorusundan elde edilen verilerinden yararlanılarak “Rekreasyon alanlarından memnuniyet indeksi” oluşturulmuştur. 

Avrupa yakasında Bakırköy ve Beşiktaş (Yıldız) memnuniyetin en yüksek görüldüğü bölgelerdir. Buna karşılık Avrupa yakasında Avcılar (kuzeyi), Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ile Anadolu yakasında Kartal, Pendik (TEM kuzeyi) ve Sultanbeyli’de memnuniyet en düşük seviyededir. İstanbul’un özellikle tarihi çekirdeği ve çevresinde rekreasyon alanlarından memnuniyetin oldukça düşük olduğu gözlenmektedir.

İSYAKA İSYAKA İSYAKA